01 A firm buys intermediate goods worth 400, produces output worth 900, sells output worth 700, and increases its stock by 200. What is its value added?
Answer and explanation
Correct answer: A. 500
Explanation: The total value of output is 900 because it includes both sales of 700 and the increase in inventories of 200: output = 700 + 200 = 900. Value added is the value of output minus the value of intermediate consumption. Thus, value added = 900 − 400 = 500. The sales figure alone, 700, is not the complete output figure because the unsold production added to stock is also current production and must be included.