अवकाशग्रहण साझेदार की समायोजित पूंजी ₹125000 है और अंतिम देय राशि ₹155000 है। उसका हिस्सा \( \frac{3}{10} \) है। छिपी सद्भावना कितनी होगी?
The retiring partner adjusted capital is ₹125000 and final amount due is ₹155000. His share is \( \frac{3}{10} \). What is hidden goodwill?
Explanation opens after your attempt
D. ₹100000
Concept
Excess amount due is ₹30000. This is \( \frac{3}{10} \) share so total hidden goodwill is \(30000 \times \frac{10}{3}=100000\).
Why this answer is correct
The correct answer is D. ₹100000. Excess amount due is ₹30000. This is \( \frac{3}{10} \) share so total hidden goodwill is \(30000 \times \frac{10}{3}=100000\).
Exam Tip
अधिक देय राशि ₹30000 है। यह \( \frac{3}{10} \) हिस्सा है इसलिए कुल छिपी सद्भावना \(30000 \times \frac{10}{3}=100000\) है।
Login to save your score, XP, coins and progress.